Hoşmuyum Boşmuyum?

Sınırları zorlayan hikayelerin yazarı Tom Robbins’den 12 alıntı

21 Şubat 2021 - 16:16
Sınırları zorlayan hikayelerin yazarı Tom Robbins’den 12 alıntı

Amerikalı roman ve kısa hikaye yazarı Tom Robbins’in benzersiz tasvir yeteneğiyle hiç görmediğiniz bir yeri eviniz olarak hissedebilir, pancar sebzesini hamlet rolünü canlandırırken düşleyebilirsiniz. Hayal dünyanızın sınırlarını zorlamanızı sağlayan Robbins’in, içinizdeki gücü uyandırarak benliğinizde gizli kalmış yönlerinizi açığa çıkarmanıza yardımcı olabilecek kitaplarının unutulmayan sözlerini sizler için derledik.

“İnsan mutsuzken dikkati hep kendine döner. Kendini çok ciddiye alır. Mutlular, yani kendilerini gerçekten severlerse, pek düşünmezler kendilerini. Mutsuzu neşelendirmeye çalıştığında, istemez, karşı çıkar. Çünkü dikkatini kendinden ayırıp evrene yöneltmek zorunda kalacaktır.”

Parfümün Dansı

*

“İnsanlığın büyük bir kısmının beyni erimiş balmumu gibidir. Üzerine bir iz bırakıldığında siz değiştirene kadar kendiliğinden değişmez. Şekillendirilebilir ama kendini şekillendiremez. Politikacıların ve halkla ilişkiler uzmanlarının kötü niyetlerine alet ettikleri bir özelliktir bu.”

Kovboy Kızlar da Hüzünlenir

*

“Kararsızlık şizofreniden daha beter bir baş belasıdır. İnsan şizoid olunca her iki kişiliği de birbirinden habersiz mesutça yaşayıp gider ama insan kararsız olunca, her bir taraf çelişen tarafın acı içinde farkındadır ve eğer insan dikkat etmezse tüm hayatı ağdalı bir şeker partisine dönüşebilir.”

Dur Bir Mola Ver

*

“Apaçık bir aydınlanma yaşamıştım: bilinçaltımda, sözkonusu fiyaka olduğunda insanoğlunun kitaptan daha fiyakalı bir şey icat etmediğini idrak etmiştim.”

Tibet Şeftali Turtası

*

“Devenin büyük, aptal, çirkin bir hörgücü vardır. Ancak çölde daha güzel, daha biçimli hayvanlar susuzluktan ölürken deve gayet güzel hayatta kalmayı başarır. Efsaneye göre deve, kendi suyunu taşır, aptal hörgücünün içinde depolar. Eğer bireylerde develer gibi iç kaynaklarını mükemmelleştirirlerse, gücü içimizde bulundurursak o zaman herhangi bir çorak araziyi görece rahat geçer, kurak ortamlarda dışarıya bağımlı olmadan hayatta kalmayı başarabiliriz.”

Ağaçkakan

*

“Mutluluğun göreceli olduğunu ve çoğu kez dış etkenlere bağlı olduğunu ya da en azından onlardan etkilendiğini anlıyorum ama neşelilik öğrenilebilir ya da bilinçli olarak uygulanabilir.”

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar

*

“Kendi kaderini kendi tayin etmenin fiyatı hiçbir zaman ucuz değildir. Hele bazı durumlarda, düşünülemez bile. Ama insan harikuladeliğe ulaşmak için, düşünülemeyecek olanı düşünmek zorundadır.”

Parfümün Dansı

*

“Sessizlik bir aynadır. İnsanlara geri gönderdiği yansıma öyle sadık, bununla birlikte öyle umulmadıktır ki, aynada kendilerini görmekten kaçınmak için hemen her çareye başvururlar…”

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar

*

“… insanlar egolarının zincirlerini gevşetip doğuştan sahip oldukları şen şakrak eğlenebilme kabiliyetinin tadını çıkardığında hayatın ne kadar daha az yorucu olabileceği konusunda herkese örnek olduğumuzu sanıyorduk.”

Tibet Şeftali Turtası

*

“Umut ebediyen çoşkuyla sürer gider, ama pes ettiğimizde ve umut etmekten vazgeçtiğimizde, umut etmeyi gerçekten ve içtenlikle bıraktığımızda genellikle her şeyin değişip daha iyiye gittiği de bir gerçek değil midir?”

Sıska Bacaklar

*

“Bilerek yavanı, sıradanı, güvenliyi kucaklayan, bunu sırf hayal kırıklığının getireceği acıdan kurtulmak için yapan bir insanı, nasıl bağrına basabilirsin..”

Parfümün Dansı

*

“Her türlü depresyonun kaynağında kendine acıma vardır, insanlardaki her türlü kendine acıma da kendilerini fazlasıyla ciddiye almaktan kaynaklanır.”

Sıcak Ülkelerden Dönen Vahşi Sakatlar

*

[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Masal Oku | Hikaye Oku | Masal Yeri | canlı radyo dinle | iyi gelen şeyler | kokteyl tarifleri | kadın | teknoloji | antalya güncel haber | antalya | edebiyat | haber fora | hediye önerisi |