Hoşmuyum Boşmuyum?

Maskne nedir ve neden olur? Maskne ile nasıl başa çıkılır? Maskne sivilceleri…

Maskne nedir ve neden olur? Maskne ile nasıl başa çıkılır? Maskne sivilceleri…
13 Kasım 2020 - 18:50

Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuba İşeri, maske kullanımıyla birlikte ciltte oluşan aknelerin çoğaldığına dikkat çekerek, ‘maskne’ adı verilen bu durumun önlenebilmesi için tavsiyelerde bulundu. Bugünkü yazımızda Maskne nedir ve neden olur? Maskne ile nasıl başa çıkılır? sorularının yanıtını veriyoruz.

Koruyucu yüz maskeleri artık hayatımızın bir parçası. Kendimizi, çevremizi, sevdiklerimizi korumak için koruyucu yüz maskesi takmalıyız. Tabii maske kullanımına dikkat etmenin yanında, cilt bakımına da özen göstermemiz gerekiyor. Bu dönemde cilt temizliğine, cildimizi nemlendirmeye her zaman olduğundan daha fazla dikkat etmeliyiz. Özellikle son dönemde ortaya çıkan “maskne”, herkesin dilinde! Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, Çin Hubei’deki sağlık çalışanlarının en az %83’ünün cilt problemleri yaşadığını bildiriyor ve sağlık çalışanları dışındaki kişilerde de akne problemlerinde yüksek oranda artış olduğunu ifade ediyor.

Deri ve Zührevi Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuba İşeri pandemi döneminde bireylerin virüsten korunmak için maske takmaya başlamasıyla, akne oluşumunun arttığını belirterek, ”Yüz maskeleri bizi ve çevremizdekileri korumaya yardımcı olurken, yeni gündelik maskeleri sürekli takmak ‘ #maskne’ olarak yeniden adlandırılan bir tür akne tablosunu ortaya çıkardı” dedi.

İşeri, ‘maskne’ ile mücadelede önemli ipuçlarını şu ifadelerle aktardı:

Maskenin sürtünmesi ve tahrişe neden olmasının üstelik cildinize bulaşan bakterileri bir de maske ile kapattığımızda, gözeneklerin, yağ bezi kanallarının tıkanacağı ve sebumun temizlenmezse yanaklarda bakterilerle birlikte iltihaplı sivilcelere neden olacağını biliyoruz. Uzun süre maske takmanın neden olduğu sivilcelere ek olarak, dermatoloji pratiğimizde bununla tetiklenen başka sorunların da olduğunu görüyoruz.

Örneğin; aşırı duyarlılık, kızarıklık, kaşıntılar, ağrı ve rosacea gibi

MASKNE NASIL GEÇER?

Ciltte oluşan bu sorunları engellemenin iki yolu olduğunu belirten Dr. İşeri, ” Birinci yol: Pamuklu veya yıkanabilir ipek gibi doğal kumaşları tercih edin. Çünkü bu tür kumaşlar maskenin yüzünüzdeki sürtünmesini azaltacak ve sürtünmeden kaynaklanan tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır. Bir maske seçerken, tam oturması, yüzü kaplayacak kadar büyük olması, nefes alabilen, cilt üzerinde yumuşak ve tahriş edici olmayan kumaşları seçin.” tavsiyesinde bulundu.

İkinci yolun sonuç odaklı cilt bakımından geçtiğini ifade eden İşeri, ‘‘Yüz maskenizi takmanız sonucunda iltihaplı akne veya sivilcelenme yaşarsanız, salisilik asit içerikli bir temizleyici, niacinamid içeren bir antienflamatuvar ajan ve aloe vera içeren bir nemlendiriciyi yatıştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu işlem; iltihabı azaltacak ve gözenek tıkanıklığıyla mücadeleye ve tedavimize yardımcı olacaktır. Fakat yine de mutlaka doktorunuza danışmalı ve tedavinize yardımcı olarak bu ürünleri kullanmalısınız’‘ uyarısında bulundu.

MASKNE’DEN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

– Temiz maske kullanmak ve sık sık değiştirmek
 Olabildiğince az makyaj yapmak
– Cildi sabah-akşam temizlemek
– Salisilik asit, sülfür, propolis gibi antibakteriyel içerikler tercih etmek
– Centella asiatica, mugwort, bal gibi bariyer güçlendirici içerikler tercih etmek
 Sivilcelere akne bandı yapıştırmak
 Cilt tipine uygun bir güneş koruyucu seçmek

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Masal Oku | Hikaye Oku | Masal Yeri | canlı radyo dinle | iyi gelen şeyler | kokteyl tarifleri | kadın | teknoloji | antalya güncel haber | antalya | edebiyat | haber fora | hediye önerisi |