Hoşmuyum Boşmuyum?

Erken doğan bebeklerde ‘ROP’ hastalığı riskine dikkat

Gebeliğin 32. haftasından önce doğan ve düşük kilolu olan ile 32. haftadan sonra veya 1500 gramdan fazla doğsa bile oksijen tedavisine ihtiyaç duyan, kansızlık, enfeksiyon geçiren bebeklerde, körlüğe yol açabilen “Prematüre retinopati (ROP)” hastalığı riskinin bulunduğu belirtildi.

Erken doğan bebeklerde ‘ROP’ hastalığı riskine dikkat
07 Aralık 2020 - 11:40

Halk arasında erken doğum olarak bilinen prematüre doğum, gebeliğin 37. haftasından önce doğumun gerçekleşmesi olarak tanımlanıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özdemir Özdemir, erken doğan ve özellikle çok erken doğan bebeklerde, ciddi sağlık sıkıntıları ortaya çıktığını belirterek, bebek ne kadar erken doğarsa bu problemlerin görülme oranının ve şiddetinin de arttığına dikkati çekti.

Prematüre bebeklerde, erken dönemlerde sarılık, enfeksiyon, solunum ve kalp ile ilgili sorunlar ön plandayken ilerleyen dönemlerde ise görme, duyma ve beyin gelişimiyle ilgili problemlerin de fark edilir duruma gelebileceğini ifade eden Doç. Dr. Özdemir, “Bu sorunlardan en önemlilerinden biri de prematüre retinopatisi hastalığıdır.” dedi.

Prematüre retinopatisinin, ROP hastalığı olarak da bilindiğini aktaran Özdemir, bunun prematüre bebeklerde görülebilen bir göz hastalığı olduğunu belirterek uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Körlüğe yol açabilir

Bu hastalık, gözün iç kısmında bulunan retina tabakasında anormal kan damarlarının büyümesine neden olur ve körlüğe yol açabilir. Çoğu bebekte ROP, gözlere zarar vermeden kendiliğinden düzelir fakat bu hastalık şiddetli olduğunda, retina tabakasının göz duvarından çekilip ayrılmasına ve sonuçta ciddi görme kaybına neden olur. Maalesef ROP hastalığının henüz hangi bebeklerde düzeleceği veya hangilerinde ciddileşeceği önceden tahmin edilememektedir. O nedenle ROP hastalığına bağlı görme kaybını önlemede en önemlisi, bebeklere zamanında yapılması gereken ayrıntılı göz muayenesidir.

Yenidoğan bebek ne kadar erken ve ne kadar az kilo ile doğmuş ise ROP hastalığına yakalanma açısından o kadar risk altındadır.

Anne karnındaki dönemde ve doğduktan sonra çeşitli sorunlar yaşayan bebeklerde bu hastalığın görülme ihtimali de artıyor. Özetle, gebeliğin 32. haftasından önce doğan, doğum ağırlığı 1500 gramdan az olan, 32. haftadan sonra veya 1500 gramdan fazla doğsa bile oksijen tedavisine ihtiyaç duyan, solunum sıkıntısı ve nefes alma güçlüğü bulunan, kansızlık yaşayan, enfeksiyon geçiren bebekler risk altındadırlar.

Bebeğin büyüdükçe etrafına ilgisiz davranması, anne ile göz teması kurmaması, anlamlı bakışlarının olmaması veya göz bebeğinde beyazlık fark edilmesi, bu hastalığın belirtileri olabilir.

ROP hastalığı, herhangi bir belirti vermeden ciddi görme kaybı yaratabilir ve körlüğe yol açabilir. Hastalığı teşhis etmenin tek yolu, bir göz doktoru tarafından yapılacak göz muayenesidir. Çoğu zaman hastalık fark edildiğinde tedavi için geç kalınmış olur.

Tedavi başarısında erken teşhis büyük önem taşıyor. Bbu amaçla prematüre doğan bebeklere ROP taraması diye isimlendiren muayene yapılıyor. Taramalar, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hastanelerde yapılıyor. Belirtilen koşulları taşıyan riskli bebeklerin, doğduklarından dört hafta-en geç altı hafta sonra ilk göz muayenelerinin olması gerekiyor.

ROP hastalığının tedavisinde lazer, göz içine yapılan iğneler ve göz içi cerrahisi gibi yöntemler kullanılırken, lazer tedavisi retinanın olgunlaşmamış ve damarlanmamış kısımlarına uygulanıyor.

İkinci tedavi yöntemini ise anormal kan damarlarının oluşmasını engelleyen ilaçların, göz içerisine enjekte edilmesi. Göz içi ameliyatları ise bu tedavilerden fayda görmeyen hastalara son çare olarak uygulanır.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Masal Oku | Hikaye Oku | Masal Yeri | canlı radyo dinle | iyi gelen şeyler | kokteyl tarifleri | kadın | teknoloji | antalya güncel haber | antalya | edebiyat | haber fora | hediye önerisi |